Iga unistus
võib olla investeeringLaupäeval, 24. märtsil avasid õde-venda Triinu ja Madis Arm Iisakus Alutaguse juustu uue meierei, mis võimaldab seni koduköögis toodetud hallitusjuustude tootmise üle tuua meiereisse.
Pooleteise aastaga on tootmine kortermaja teise korruse 15 ruutmeetrisest koduköögist välja kasvanud.
Uues kohas suurendatakse tootmist poole võrra ehk senise 24 kilo asemel hakatakse nädalas tootma 36 kilo juustu. Järgmisest kevadest plaanitakse praegune sajaliitrine juustukatel vahetada viis korda suurema vastu, Lehmapiima saadakse lähedalasuvast piimafarmist, hallituseosed tulevad Prantsusmaalt.
Tootmise alustamine jäi noortele ettevõtjatele sobivasse aega, sest Eestis on käimas Peipsimaa toidu aasta. Tänu sellele on piirkonna toodang erilise tähelepanu all ning veebruaris sai Iisakus toodetud hallitusjuustu mekkida presidendi vastuvõtulgi.
Hallitusjuustu hakati tegema seepärast, et Eestis oli turul vaid üks tegija ning piimatehnoloogi haridusega Triinu Armile pakkus see huvitavat väljakutset. "Alguses on vedel piim ja siis on juust ja siis ta läheb vee hallitama. Ta on nagu looma eest hoolitsemine," ütles Triinu Arm.
Hallitusjuustu valmistamine vajab ka ruumides erilisi lahendusi. "Meil on laes UV-lambid, millega me õhus lendlevat hallitust tapame, nii et kui öösel mööda sõites akendest sinine kuma paistab, siis ei ole tegu kanepikasvatusega, vaid õhu desinfitseerimine," lausus OÜ Alutaguse Juust tehnikajuht Madis Arm.
Pangalaenu võtmisest on seni hoidutud ning proovitud on hakkama saada enda jõududega ning fondide ja tuttavate abiga. Leader programm on ettevõtmist toetanud kahel korral.
Soovime juustumeistritele jõudu ja juustukeradele aktiivset hallitamist!
Vaata ETV uudisklippi SIIT Vaat Reporteri uudisklippi SIIT (alates 5.minutist)
Tekst koostatud ETV artikli (autor Rene Kundla) materjalide abiga. | ||
Kohalik tegevusrühm
Peipsi-Alutaguse Koostöökoda - PAK on Leader-tüüpi kohalik tegevusrühm, mis pakub kaasabi elukeskkonna kaasajastamisel ja parandamisel.
Strateegia
Elukeskkonna parandamine sotsiaalse ja toetava infrastruktuuriga. Loodus- ja kultuuripärandi mitmekülgsem ning efektiivsem kasutamine.
Projektitoetused
Loe lähemalt projektitaotluste vastuvõtuaegade ja projektitaotluse tingimuste kohta toetuste sektsioonis. Vaata uute voorude teated uudiste all.
Kontaktandmed
Peipsi-Alutaguse Koostöökoda,
Tartu mnt 49, Iisaku 41101,
tel +372 56208461, +372 55559403, Saada e-mail